Види та типи саморізів

Які існують саморізи, та як їх застосовувати?

Саморізи, або самонарізні гвинтові елементи, знайомі всім, хто мав справу з кріпильними роботами під час ремонту та будівництва. Однак, величезний вибір саморізів в будівельних гіпермаркетах може поставити в глухий кут. Тому, потрібно знати основні поняття, пов’язані з ними.

Для початку відразу визначимося, чим саморізи відрізняються від гвинтів і шурупів, адже з точки зору непрофесіонала ці кріпильні вироби дуже схожі. Однак у шурупа за головкою є гладка частина стрижня перед початком різьблення, а у саморіза – немає. У гвинта ж трикутна різьба повністю закриває циліндричну поверхню, тоді як у саморіза – немає. В цілому, саморіз називають різновидом шурупа, який відрізняється більш тонким стрижнем і збільшеною висотою різьблення.

Слід відразу виділити дві головні різновида по саморізи дереву та по металу. Якщо мова йде про кріплення гіпсокартону, то слід застосовувати кріпильні елементи з двозахідним різьбленням, яке чергує високі і низькі завитки. Це дозволяє з’єднувати матеріали з різною щільністю. Однак багато хто просто використовує саморізи по металу, якщо кріплять гіпсокартон до металевого профілю. Або саморізи по дереву, якщо гіпсокартон прикріплюється на дерев’яну основу.

Виготовляють саморізи з нержавійки або вуглецевої сталі, а також латуні. З латуні підходять для застосування в умовах вологих приміщень, але коштують дорожче. Саморізи не дарма мають таку назву – вони можуть нарізати різьбу навіть в бетоні або металі, чи користуєтеся ви викруткою або електричним шуруповертом. Металева поверхня піддається загартуванню, тобто термічній обробці, а закінчення стрижня виконується у вигляді свердла, тому він відмінно вворачивается в скріплюються конструкції. Причому отвір виходить саме потрібного діаметру, для саморізів.

Які бувають саморізи: види, типи,

види саморізів

Жовті саморізи

Найчастіше, виникає питання, чому деякі види саморізів мають жовтий колір. Все залежить від використовуваного виду захисту від корозії. Якщо застосовується гальванічне цинкування жовтим або білим цинком, то шуруп отримає відповідний колір. Жовті саморізи, як найстійкіші, коштують дорожче. Білі відносяться до середньої цінової категорії, а чорні – найдоступніші.

Саморізи, які іноді називають цвяхами ( «металеві вироби», одна із заводських різновидів), можуть бути з:

  • Прямим шліцом на голівці.
  • Хрестоподібним.
  • Шестигранним.

Найчастіше, використовуються саморізи з хрестоподібним шліцом. Саморізи, звичайно ж, істотно розрізняються за розмірами. Вам може знадобитися прикріпити що-небудь до тонкої поверхні або забезпечити більш надійне кріплення двох досить товстих площин. Стандартні розміри залишають:

  • Довжина від 1 до 5 сантиметрів з кроком різьби 5 міліметрів. Це найдрібніші саморізи. Іноді їх називають «сімечко».
  • Довжина від 6 до 10 сантиметрів з кроком різьби до 10 міліметрів.
  • Довжина стрижня від 11 до 12 сантиметрів з різьбленням в 15 міліметрів. Визнаємо, що такий вид саморізів зустрічається нечасто.
  • Найбільші саморізи можуть досягати від 12,5 до 22 сантиметрів в довжину і мати нарізку в 20 міліметрів.

Відзначимо, що є універсальні саморізи, які підходять і для дерева, і для металу, і для гіпсокартону, але професіонали воліють все ж використовувати спеціалізовані. Крім того, окремо слід виділити покрівельні саморізи, які мають спеціальні капелюшки з гумовими або силіконовими вкладками для захисту матеріалу даху. Вони теж можуть відрізнятися за типом скріплвання поверхонь.Ще є конфірмат – саморізи, які застосовуються при виготовленні меблів. Їх ще називають шурупною стяжкою, єврогвинти або єврошурупи. Конфірмат відрізняється тупим кінцем, потаємною головкою, з’єднує деталі з МДФ, деревини, фанери, інших деревянних матеріалів.

Саморіз також є малопомітною частиною конструкції яка використовується для утримування металопрофілю або для профнастилу на підставі, а також зшиває між собою листи виробів з металу. Покрівельний матеріал утримується від вітрових, снігових впливів і інших навантажень. На кожен саморіз доводиться значна частка відповідального навантаження.

Якщо ж решетування покрівлі виконана з металевих прогонів (оцинкованого омега-профілю), будується металевий паркан з профнастилу або необхідно обшити листовим металом конструкцію з сталевих елементів, то потрібно застосувати саморіз по металу.

Обирайте і монтуйте правильно, адже часто саме від невеликого саморіза буде залежати міцність всієї конструкції!

Джерело: https://companion.ua/